top of page

EPƄVARMUUDESTA UUSI NORMAALI?

  • petri501
  • 11.10.
  • 1 min kƤytetty lukemiseen
ree

Ā 

EnsimmƤinen vuosi nykyisen muotoisella kokoonpanolla Marioconissa on ohi ja hyvƤ vuosi siitƤ tulikin. Vyƶn alle saatiin kaupallisia onnistumisia ja lokakuussa tilikausi pƤƤttyy haaleasti vihreƤlle. TƶitƤ on sen sijaan painettu laikka punaisena, ja yhtenƤ osoituksena siitƤ on laajentunut yhteistyƶkumppaniverkostomme, joiden myƶtƤ uskomme maltillisen kasvun jatkuvan.

Ā 

Marioconin rattaille hyppƤsi alkuvuodesta myƶs PykƤrin Juha, ja lyhyt rupeama on alleviivannut sitƤ, ettƤ markkinoilla on selkeƤ tilaus ammattimaiselle aftersalesin tekijƤlle. Pyrimme tulevaisuudessakin tarjoamaan asiakkaillemme maan parasta palvelua, joten tuntosarvet ovat jatkuvasti ulkona – osuisiko kohdallemme myƶs muita haasteita kaihtamattomia osaajia?

Ā 

Markkinatilanne on yhƤ hƤhmƤinen ja tuntuu, ettƤ heiluntaa on ei vain kvartaali-, vaan ihan pƤivƤtasolla. HerƤƤkin kysymys, onko paluuta entisenkaltaiseen syklisyyteen enƤƤ tulossa, vai muodostuuko nykyisestƤ epƤvarmuuden tilasta uusi normaali, johon on vain totuttava?

Ā 

Asuntorakentamisen ylitarjontatilanteen sulamista ja kuluttajien luottamuksen palautumista odotellessa ei ole syytƤ pyƶritellƤ peukaloita. Ekonomien ennusteet povaavat kasvua ja sen alkaessa on parasta olla valmis: Patoutunutta rakentamisen tarvetta ja kuluttajien tileille sƤƤstettyjƤ euroja on lƤhes kaikilla markkinoilla. Linjat ja koneet kannattaa laittaa iskuun nyt, kuten monet asiakkaamme ovat tehneetkin. Parhaillaan tulilla on muun muassa yksi palkkihƶylƤ, hirsinostin ja Hundeggerin hirsityƶstƶkeskus.

Ā 

MitƤ ajatuksia sinulla herƤƤ markkinoista, tulevaisuudesta ja investointitarpeista?

Ā 

Soita, niin vaihdetaan ajatuksia.

HyvƤƤ syksyn jatkoa kaikille toivottaa Petri p. 050 037 5222.

Ā 

Ā 

Ā 
Ā 
Ā 

© MARIOCON OY  

bottom of page